7. ročník (2015)

Návrh sociálního bydlení Brno

Jan Balán; Jana Fišarová; Michal Kubíček; Tomáš Musil; Petr Müller

Hodnocení poroty:

Porota oceňuje různorodou typologii staveb v území pro různé věkové a sociální kategorie obyvatel. Urbanistická struktura se jeví vyvážená, ale bez jasného názoru. Za zcela neadekvátní považuje porota opláštění režným zdivem.

Rezidenční čtvrť Krásná

Prázdné místo po zbouralé plné rozporů je zpustošené a překrásné zároveň. Setkává se zde nehorázný nepořádek a magické ticho za zpěvu ptáků. Tento kontrast dodává tomuto místu charakter. Bývalá továrna byla živoucím motorem města a nyní je příležitost navázat na tuto historii, otevřít se lidem a naplnit ji životem. Celé uzemí je nesmírně urbanisticky komplikované. Nacházíme se na střetu čtyř úplně odlišných zástavb, vedle Mendlova námětí jež by bylo na samostnou úlohu. Zástavbu navrhujeme jako low rise high density housing jež umožňuje udržet kontakt ze všech podlaží s veřejným prostorem a vytvořit kompaktní strukturu s městským charakterem a ulicemi.

Ze dvou modulů navrhujeme pět domů s vlastní typologií. Na blokovou zástavbu navazujeme a mírně ji rozvolňujeme až v místě naší obytné ulice, jež je takovým hlavním prostorem pro navržené obyvatele. Zde dochází ke zvratu domy na druhé jsou straně otočeny o devasát stupňů a umožňují prostoupit do volného prostranství, parku. Jež je připomínkou ticha a industriálu.¨

Komunitní bydlení pro seniory a rodiny

Soubor komunitního bydlení pro seniory a rodiny s dětmi navrhujeme jako polorozpadlý blok s vlastním dvorem nad krytým parkovištěm. Skladbou obyvatel iniciujeme mezigenerační kontakt a podporujeme zdravé složení obyvatel. Všechny byty mají buď předzahrádku nebo střešní terasu.

Naší myšlenkou zde vytvořit klidné bydlení, kde vedle sebe mohou spokojeně žít lidé všech možných zájmů, společenských vrstev i věkových kategorií, přechodně také třeba studenti blízké vysoké školy a idé, kteří se ocitli ve špatné životní situaci a město jim pomohlo formou ubytování v jednotkách přechodného sociálního bydlení.

Zmíněné skupiny spolu mohou vzájemně komunikovat, mohou se potkávat na veřejných a poloveřejných místech. Nedojde tak k vytvoření ghetta, ani k odříznutí lidí od společenského života. Rozmanitá společnost může pomoci k překonání různých situací i hranic způsobených třeba věkovými rozdíly. Zároveň má ale každý obyvatel dostatek soukromí ve vlastním bytě nebo třeba na své vlastní předzahrádce či terase.

Zpět ↑

Vypisovatel soutěže

Koma, generální partner

Partneři soutěže