7. ročník (2015)

Návrh sociálního bydlení Brno

Kristýna Blažíčková; Petr Skrušný

Hodnocení poroty:

Víceosý koncept, umožňující průchod územím, vytváří nepřesvědčivé vnitřní prostory mezi volně situovanými bytovými objekty. Kladem projektu je dobré grafické podání.

ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ

Cílem návrhu bylo zajistit kvalitní, příjemné, ekologické a levné bydlení pro mladé rodiny, mladé páry a studenty. Ekonomičnost a ekologičnost spočívá v použití prefabrikovaných kontejnerů z řady COMFORLIVE - M3 low-energy module od firmy KOMA. Jedná se o čtyř patrový bytový dům s obchodním parterem.

Hlavní hmota byla vytvořena 4 řadami nad sebou položených kontejnerů. Z této hmoty byli poté postupně vysouvány a zasouvány hmoty kontejnerů, aby vzniklo potřebné závětří a na druhé - jižní straně pak balkónky a lodžie. Na střeše domu pak byli některé kontejnery vynechány a tím vznikla střešní terasa společná pro všechny obyvatele domu.

Dům je navržen tak, aby podporoval komunitu a rodinu. Za domem se pak nachází poloveřejný prostor zeleně, který je společný pro více bytových domů a tím napomáhá setkávání lidí mezi jednotlivými domy.

STAVEBNÍ ŘEŠENÍ

Jedná se o čtyř patrový nepodsklepený objekt na rovném terénu. Stavba využívá modulový systém o rozměrech 9,35x3,6x3,4m. Hlavní fasádou je orientován na sever, obytná fasáda pak na jih. V přízemí objektu se nachází 3 komerční prostory, společenská místnost s hernou, kočárkárna s kolárnou a technická místnost.

V 2. a 3. nadzemním patře se pak nachází 6 bytů 2+kk a 2 byty 3+kk. Ve 3. Nadzemním patře se pak nachází dva byty 2+kk a dvě velké terasy sloužící ke společnému volnému času obyvatel domu. Centrálním prostorem je prostor schodišťové haly, kde je otevřený prostor přes 4 patra. Dispozice jednotlivých bytů jsou vidět na půdorysech.

MATERIÁLOVÉ ŘEŠENÍ

Stavba je tvořena ocelovou rámovou konstrukcí, která je vyplněna PUR panelem o tloušťce 200mm. Pro dosažení energetické náročnosti A byli použity izolační trojskla ve všech oknech a dům byl dodatečně z venku zateplen 150mm tepelné izolace. Jako povrchový materiál je použitá hladká bílá omítka, na ustouplých konstrukcích a lodžiích pak byl pro zdůraznění použit dřevěný obklad.

Zpět ↑

Vypisovatel soutěže

Koma, generální partner

Partneři soutěže