1. ročník (2007)

Startovní bytový dům

Petr Kadaňka

Projekt je primárně založen na technickém, estetickém a funkčním řešení stavby z prostorových modulů, které umožňují rychlé a poměrně levné stavění. Jedná se o snahu vypořádat se s problémem, který je aktuální, a který nabízí spoustu zajímavých řešení. 

Čas a cena jako charakteristické veličiny ve vývoji společnosti v posledních letech přímo vybízí k využití modulární výstavby. Stačí jen hodit za hlavu vzpomínky na nepodařenou éru typizované výstavby, ty jsou většinou tou hlavní příčinou nechuti k prefabrikátům. Přitom stačí překonat jediný problém, aby k nám takovéto stavby promlouvaly – jejich stereotypní podstatu.

Základem projektu je soulad provozní náplně a stavebního materiálu. Jde o to využít modulové kontejnery tak, aby jejich použití mělo smysl. Jde o to, aby se efektivnost spojená s tímto pracovním materiálem někde projevila. Tou vhodnou funkcí mohou být startovní byty, levné bydlení pro studenty a bytové objekty podobného charakteru. Je to vzácný případ symbiózy materiálu a funkce.

Základní stavební jednotkou bytového domu je prostorový modul, který je tvořen ocelovou rámovou konstrukcí. Vnější plášť tvoří červené plastové desky, vnitřní neomítnutý sádrokarton. Výrazným prvkem na fasádě jsou vypouklá okna z litého skla. Jsou ve třech základních modulech Ø 700, 1100 a1600 mm pro usnadnění výroby forem. Spolu s pláštěm tvoří jednotný celek, který je nositelem další zásadní myšlenky. Jedná se o způsob údržby, kdy, jednoduše řečeno, stačí vzít hadici a buňku opláchnout vodou.

Prostorový sklad modulových kontejnerů využívá konstrukčních možností stavebního materiálu, vzniká tak jakási nepravidelná perforovaná plocha, která zejména při západu slunce vytváří výrazné světelné efekty. Plochy střech (potenciálně přístupné z druhého patra mezonetových buněk) mohou být variantně využity jako terasy.

Naplnění prvotní myšlenky – minimální bydlení o minimální ceně – neznamená konec uvažování o modulární výstavbě v oblasti bytových domů. V projektu opomenutá třetí osa znamená další možnosti. Mimo jiné. Cílem by mělo být maximální bydlení o minimální ceně.

Bližší specifikace objektu:

- 8 prostorových modulů Koma o vnějších rozměrech 9 x 3 x 2,8 m + podzemní parkování

zastavěná plocha: m²

vnitřní podlahová plocha: m²

obestavěný prostor: m³

 

Zpět ↑

Vypisovatel soutěže

Koma, generální partner

Partneři soutěže