6. ročník (2012)

Dům s pečovatelskou službou

Vojtěch Jeřábek, Iva Kolajová

Návrh dle zadání řeší zpracování domu s pečovatelskou službou na úzkém pozemku přiléhajícím k ulici Gutova v Praze, Strašnicích. Situace na parcele je velmi specifická a komplikovaná: prostorové podmínky jsou značně stísněné okolními panelovými a činžovními domy, navíc se terén směrem k jihu mírně zvedá.


Hmota objektu, využívající při použití modulárního systému KOMA M3 ComfortLine maximálního rozměru modulu 3,6x9,35x3,6m, je na tento pozemek uložena ve stylu deskového domu, orientovaného sever-jih a snaží se jej maximálně využít. Vrchní tři podlaží bydlení v modulových konstrukcích jsou podloženy betonovým kubusem, který vyrovnává výškový rozdíl na parcele dvěma podlažími na severní straně a jedním podlažím na straně jižní. Zde se nachází společenský sál a s pečovatelstvím spojené služby, dostupné i veřejnosti (kadeřnictví, pedikůra, ordinace lékaře). V nejspodnějším podalží se nachází technická místnost a sklepní kóje.


Co se týče bydlení, je pečovatelský dům koncipován jako pavlačový, se společným zázemím pro volnočasové aktivity a vaření vždy na každém jednotlivém patře. Většina skromně vybavených ubytovacích buněk je jednolůžková, ale k dispozici jsou i byty dvoulůžkové či uzpůsobené pro invalidy na vozíčku. Každý pokoj má vlastní sociální zařízení a soukromou lodžii. Pokoje jsou situované na západní straně domu, do klidnějšího okolí, zatímco společná pavlač a obytný prostor s kuchyní mají výhled k rušnějším okolním ulicím. Dále je využita střecha, kde jsou zřízeny vyvýšené záhonky, o které se obyvatelé mohou starat. Navíc skýtá střecha i panoramatický výhled do okolí.


Co se materiálového řešení týče, je kladen důraz na smyslovou přijemnost prostředí. Od toho se odvíjí použití jednoduché kombinace bílé štukové omítky a dřeva, spolu s tmavou barvou marmolea na podlaze. Bílý štuk se pak opět objevuje na fasádě obytných modulů, spodní část hmoty je upravena jako pohledový beton.

Celý dům nemá ambice nějak vyčnívat, naopak má působit i v kontextu s okolní zástavbou klidně a všedně, což mu nejlépe prospěje při plnění jeho funkce.

Zpět ↑

Vypisovatel soutěže

Koma, generální partner

Partneři soutěže