4. ročník (2010)

Pavlačový bytový dům

Denisa Mikesková

Koncept
Hlavní myšlenkou návrhu byla jednoduchost řešení, variabilita návrhu. Návrh pracuje s kombinací obytných kontejnerů a přídavného kovového pláště. Bytový dům má 3 obytná nadzemní podlaží a jedno podzemní podlaží. Podzemní podlaží je vytvořeno pomocí ŽB konstrukce (kombinace stěnová a skeletová), tvoří základ pro hlavní obytná podlaží. Jsou zde umístěny kryté podzemní garáže pro obyvatele bytů, podlaží je přístupné pomocí rampy.
Samotný bytový dům je pavlačový, vytvořen z obytných kontejnerů. Pavlač, schodiště, zábradlí a podesty jsou vytvořeny z děrovaných plechů. Bytový dům se skládá z 3 typů kontejnerů. Na každém podlaží je umístěno 10 kontejnerů. Podlaží jsou totožná, na každém jsou 4 byty, jsou zde 2 typy bytů (2x 1+1- plocha 31,6 m2 a 2x 2+1- plocha 47,4 m2). Vstupní kontejner každého bytu má předsíň, koupelnu a kuchyň. Menší byt má jeden pokoj a větší má dva pokoje a sklad přístupný z chodby.
Každý byt má lodžii. Vstupy do bytů jsou z otevřené pavlače přes zákoutí. Pavlače jsou přístupné pomocí dvou schodišť. Celkem je v bytovém domě 12 bytů. Na danou parcelu navrhuji 2 domy.
Pro barevné a materiálové řešení bylo zvoleno opláštění kontejnerů pomocí cemento vláknitých desek vínové barvy, přídavná konstrukce pavlačí,schodišť a zábradlí je tvořena z děrovaných plechů. Plechy slouží ke krytí vstupů do jednotlivých bytů, stínění pavlačí a vytvoření určitého soukromí obyvatel. Zároveň také spojují bytový dům složený z obytných kontejnerů v jeden celek, kompaktní hmotu

Zpět ↑

Vypisovatel soutěže

Koma, generální partner

Partneři soutěže