6. ročník (2012)

Návrh domova pro seniory Praha Strašnice systémem prostorové modulace

Adam Vilímek

Koncept:

Objekt je řešen jako denní centrum pro aktivity senioru v celém prostoru přízemí. Druhé a třetí podlaží je obytné, zamýšleno jako penzion pro seniory a to v jednolůžkové či dvojlůžkové variante. Dum jako zázemí pro aktivní seniory, kteří chtějí být v kolektivu, v centru dění s vinikající dopravní dostupností vzhledem k Praze. Měsíční pronájem za nízké ceny, dostupné pro stáří. Pro objekt s pečovatelskou službou je tato lokalita ne zcela úplně vhodná, vzhledem k malé parcele. Nabízeno je zde bydlení pro mobilní důchodce. I tak objekt zabírá celý prostor,  všechna infrastruktura by musela být přemístěna.

 

Provoz:

Parter je řešen jako volný, bez ohraničení plotem, nevytváří bariérový efekt vůči okolí. Průchod je zajištěn chodníkem podél východní strany, podchodem je možno se dostat na chodník přilehlého panelového domu. V přízemí za vstupem pres vrátnici najdeme volný společenský prostor aktivit jako hraní deskových stolních her, pokračuje prostorem (výtvarné) dílny.

Je zde možnost navštěvování jinými klienty například z jiných pečovatelských domu, počítá se zde i s vybavením toalet pro invalidy. Druhá oddělená část tělocvičny je též přístupná pro veřejnost, možnost cvičit nejrůznější pohybové dovednosti.

Denní centrum v přízemí je pres noc zavřeno, bezpečnost se

kontroluje kamerovým systémem zaměstnancem na vrátnici, který je navíc vyškolen pro poskytování první pomoci. V druhém nadzemním podlaží jsou jednolůžkové pokoje, na patře je společná TV místnost, kuchyň s jídelními stoly a prádelna. Na jižní fasádu je umístěna společná knihovna, fungující na principu ubytuj se - prines knihy - nabídni je i pro ostatní. Ve třetím nadzemním podlaží jsou dvoulůžkové pokoje pro páry, či celoživotní přátele. Nad prostorem knihovny je relaxační čítárna. Ve čtvrtém NP je východ na střechu, kde je umístěn skleník pro podpoření pěstitelské činnorodosti nájemníku. Na zimu by se dal buď to rozebrat, či ponechat jako zimní zahrada.

Nad čítárnou je meditační prostor kaple s výhledem do okolí.

Konstrukce: Objekt je sestaven z kontejneru rady Comfort Line, celkem je zde 25 kvárdu o rozměrech 3,6 x 3,6 x 10m, a 7 kratších 3,6 x 3,6 x 7,2 m. Na východní fasádu je připevně na copilitová stěna, tvořící uzavřenou pavlač pro 3NP. Jsou zde i schodiště, obsluhující jižní roh budovy. Většina okenních rámu je opatrena stahovatelnými žaluziemy, v prízemí jsou to pak celé okenní rámy, to z duvodu umožnení otevrení prostoru vnitrku do exterieru, zejména v letních obdobích. Aby se lidé necítili zavrení v budove ale mohli jí volne procházet a setkávat se s ostatními.

Zpět ↑

Vypisovatel soutěže

Koma, generální partner

Partneři soutěže