6. ročník (2012)

Bydlení pro seniory Praha Strašnice

Alena Superatová, Barbora Štefková

Bydlení pro seniory v Praze - Strašnicích je navrženo jako miniblok s čtrnácti malými bytovými jednotkami a několika společnými prostory, které vytvářejí chráněnou obytnou komunitu pro občany v pokročilejším věku.

Stavba je orientována podélně a zaujímá celou šířku parcely. Hlavní vstup se nachází z jihu, vedlejší ze severu. Organizačně je dům rozdělen na tři části. Koncové dvě, otevřené do ulice, zaujímají funkci společných prostorů. Nachází se tu komerční prostory jako kadeřnictví a pedikůra či lékárna. Obě tyto části jsou odděleny uzamykatelnými dveřmi od samotné bytové sekce ve středu domu. Služby, který dům nabízí, mohou tak využívat nejen senioři, ale i obyvatelé okolní zástavby. Jsou to služby jako cvičení, masáže, lékařská péče. Dům je určen pro samostatné seniory, kteří potřebují pomoc jen s náročnějšími úkoly, jako praní prádla, větší úklid, nákupy aj. Další výhodou je neustálá přítomnost sester a lékařského personálu.

Bytová část je složená z jednopokojových bytů s vlastním sociálním zařízením, kuchyňským koutem a balkónem. Ve druhém patře jsou čtyři dvoupokojové byty, vhodné pro manželské páry. Na chodbách jsou společná místa k sezení, která navzákem komunikující mezi sebou. Ve třetím, nebytovém patře nalezneme prostornou společenskou místnost, kterou je možné předělit posuvnou stěnou. Může být využita jako společná jídelna, televizárna nebo taneční sál. Zbytek třetího patra zabírá terasa se záhonky na květiny a zeleninu. Ta nabízí krom tzv. pracovní terapie i výhledy a zákoutí s posezením.

Forma domu je velmi jednoduchá a elegantní. Bílá fasáda je pravidelné prořezána francouzskými okny, v přízemí s obchodním parterem výkladci. Do boků v různých hloubkách hravě vystupují balkóny bytové časti. Stínění je zajištěno vnitřními roletami v různých odstínech zelené. Tyto barvy se objevují i na zábradlí balkónů.

Technické řešení:

Budova je postavená s maximálním využitím modulové technologie KOMA ComfortLine. Moduly použité pro bydlení jsou o velikosti 3.6 x 7m, pro společné prostory jsou použity velikosti 3 x 6 a 3 x 7m. Obvodový plášť je ze systémových fasádních panelů s vloženou tepelnou izolací 180mm.

Tabulka bilancí:

počet bytů celkem 14 (10x 1+kk, 4x 2+kk)

celková plocha bytů 456 m²

pronajímatelný komerční prostor 67.5 m²

 

ZASTAVĚNÁ PLOCHA 570 m²

OBESTAVĚNÝ PROSTOR 4944 m³

Zpět ↑

Vypisovatel soutěže

Koma, generální partner

Partneři soutěže