1. ročník (2007)

Centrum občanské vybavenosti

Marcela Plachá

1. ARCHITEKTONICKÝ ZÁMĚR

Typizované centrum občanské vybavenosti R U B I C O N E je stavba navržená pro města nebo městské části, určená k poskytování vybraných služeb občanům a návštěvníkům města.     Optimální situování centra R U B I C O N E je v blízkosti křižovatek dopravních sítí (vlakových nebo autobusových nádrží) nebo v kulturně a obchodně-společenských oblastech měst.

Budova A je základním stavebním objektem centra s univerzálním využitím (infocentrum, non-stop prodejna, veřejné toalety, bankomat), budova B rozšiřuje funkci centra o další doplňkové služby (stanice Městské policie, internetová kavárna). Funkční spojení obou budov lávkou v 2. NP zvyšuje nejen atraktivitu, ale i využitelnost stavby.

Modulární výstavba z ocelových kontejnerů umožňuje prefabrikaci stavebních prvků a výrazně snižuje náklady a dobu výstavby. 

2. DISPOZIČNÍ ŘEŠENÍ

2.1 Budova A

V přízemí budovy A je situováno Infocentrum sloužící k poskytování informací občanům, Non-stop prodejna, kde je možné zakoupit denní tisk, potraviny, tabákové výrobky a další drobné zboží, dále veřejné toalety s bezbariérovým přístupem, bankomat a jízdenkové automaty.

Ve 2. nadzemním podlaží budovy A je Snack-bar (restaurace) s kapacitou 36 míst, kuchyně je zaměřena na grilovaná a minutková jídla, sendviče, saláty a další drobné pokrmy. K zásobování je určen výtah s obslužným schodištěm v zadní části budovy.

2.1.1    Infocentrum – vstupuje se přímo do hlavní místnosti vybavené obslužným pultem, pracovním prostorem pro 2 zaměstnance a pracovním koutem pro přístup k  internetu a dalším informačním systémům. Infocentrum má vlastní kancelář pro práci zaměstnanců vybavenou vestavěnými skříněmi a sociální zařízení s předsíňkou.

2.1.2    Non-stop prodejna – vstupuje se z čelní strany stavby, prodejna je samoobslužná vybavená regály a obslužným pultem. V zázemí se nachází kancelář, malý sklad a sociální zařízení s předsíňkou.

2.1.3    Veřejné toalety – jsou umístěny v zadní části budovy, vstupy na dámské a pánské toalety jsou odděleny. Toalety mají společné zázemí a jsou řešeny jako bezbariérové.

2.1.4    Snack-bar – je situován v prvním patře, vstupuje se z venkovního schodiště nebo lávky přes zádveří do jídelní místnosti s kapacitou 36 míst a obslužným pultem. Kuchyně navazuje na jídelní prostor, je propojena výdejním okénkem a okénkem pro příjem použitého nádobí, je členěna na jednotlivé úseky přípravy pokrmů a mytí nádobí. Ke skladům, které jsou též rozděleny dle jednotlivých funkcí je přístup přes místnost ve které je umístěn nákladní výtah, a vstup na obslužné schodiště. Chodbou je možné projít do zázemí pro personál, kde je šatna, sprchový kout, úklidové zázemí a sociální zařízení. Sociální zařízení pro hosty je přístupné z jídelní místnosti a na ní navazující chodby.

2.2 Budova B

V přízemí budovy B se nachází stanice Městské policie určena pro službu 2 - 4 strážníků stávajících na stanici a 2 strážníků hlídky.

V horním podlaží budovy B je umístěna Internetová kavárna s 12 počítači a dalšími 22 místy. Kavárna nabízí různé druhy kávy, čajů a dalších studených i horkých nápojů, sendviče, bagety a tousty nenáročné na přípravu.   

2.2.1    Stanice Městské policie – vstup přes zádveří  do haly na níž navazuje místnost pro veřejnost se dvěmi kancelářemi pro administrativní řízení (2 strážníci), další součástí je kancelář s archivem pro dozorčího stanice. Z této kanceláře i z vstupní haly je možné vstoupit do zázemí pro personál, kde je situována šatna, úklidové zázemí, sprchový kout a sociální zařízení. Uprostřed budovy je umístěn trezor, sklad zbraní.

2.2.2    Internetová kavárna – vstup je možný z vnějšího schodiště nebo ze spojovací lávky přes zádveří do hlavní místnosti kavárny, vybavené stoly s 12 počítači, dalšími 22 místy a velkým obslužným barem. Z prostoru baru se vstupuje do přípravny, skladu, na něž navazuje zázemí pro personál, šatna, úklidové zázemí, sprchový kout a sociální zařízení. Sociální zařízení pro hosty je přístupné z místnosti kavárny přes přístupovou chodbu.

3. Konstrukční systém

Modulární systém skládající se z prefabrikovaných kontejnerů s ocelovou nosnou konstrukcí, stěnami s tepelně-izolační vrstvou.

3.1 Opláštění

Odvětrávané a tepelně-izolované fasády z hliníkové nosné konstrukce a obkladem ze sendvičových desek Alucobond, povrchová úprava lak.

3.2 Podlahy

Ocelový rošt, tepelná izolační vrstva, multifunkční panel (OSB desky), nášlapná vrstva.

3.3 Stěny a stropy

Sádrokartonový systém.

3.4 Okna, okenní stěny a dveře

Hliníkové rámy, zasklení kouřovými skly s reflexní vnější vrstvou. U vstupů (kromě veřejných toalet) jsou navrženy automatické posuvné prosklené dveře.

3.5 Schodiště

Schodiště jsou navržena jako venkovní, dvě hlavní navazují na lávku a jsou řešena jako dvouramenná, s ocelovou (žárově pozinkovanou) nosnou konstrukcí a schodnicemi. Stupně a podesta mají ocelový rám a nášlapná plocha je tvořena tahokovem (žárově zinkovaným). Zábradlí je ocelové.

Obslužné schodiště k nákladnímu výtahu je řešeno jako točité, nosná konstrukce  je ocelová, stupně z tahokovu.

3.6 Spojovací lávka

Lávka spojující obě budovy je tvořena příhradovou konstrukcí z ocelových uzavřených profilů čtvercového průřezu. Pochozí plocha lávky je z tahokovu.

4. TZB

4.1 Vytápění a klimatizace

K vytápění budovy jsou použity jako otopná tělesa podlahové konvektory. Prostory pracovišť a prostory pro návštěvníky centra jsou vybaveny klimatizací.

Zpět ↑

Vypisovatel soutěže

Koma, generální partner

Partneři soutěže