2. ročník (2008)

Návrh rozebíratelné budovy v zátopové oblasti

Lucie Eibensteinerová

Průvodní technická zpráva

Předmětem soutěže je návrh rozebíratelné budovy v zátopové oblasti sestavené pomocí systému prostorové modulace. Zadání se zabývá problémem nouzového bydlení využitelného i jako levné turistické ubytování. Nejedná se jen o funkci ubytovací, ale také o nalezení prostor pro snídárnu a kancelářské zázemí celého provozu.

Projekt je rozdělen do dvou budov - ubytovací a společensko administrativní. Jedná se levné, rychle montovatelné objekty, elementárním článkem obou částí je buňka 6x3 metrů.

Ubytovací budova je klasický trojtrakt. V 1.np se nachází prostor pro parkovaní aut a ohrazený prostor pro kola. Odtud můžeme vystoupat do 2.np a 3.np, kde jsou dvoulůžkové pokoje, nebo do 4.np, kde najdeme pokoje čtyřlůžkové. Systém skládání buňek je velice jednoduchý, není tudíž problém v případě nutnosti buňky přidat či ubrat.

Buňky jsou navrženy jako minimum pro bytí člověka. Nemají za cíl poskytnout luxusní zázemí, nýbrž nabídnout minimální prostor pro vykonávání základních lidských potřeb. Samotná dvoulůžková buňka pak zahrnuje malou koupelnu, úložný prostor, uzavíratelnou kuchyňskou linku a dřevěný stupeň - sloužící přes den jako “společenská část” a večer jako postel s možností variant spaní (dvoulůžko, dvě jednolůžka) - který vede na balkon. Čtyřlůžkový pokoj je složen ze dvou buňek, sociální zázemí, jak vyplývá ze zadání, je společné na chodbě.

Druhá budova je taktéž vyzvednuta mírně nad terén. V 1.np, přístupném z terasy, se dostáváme restaurace, využitelné i jako snídárna pro ubytované hosty. V tomto patře se nachází bar, sklad, šatna a wc pro zaměstnance, kuchyňka a wc pro hosty. Opět je zde možnost buňky přidat či ubrat dle požadované kapacity.

Po venkovním schodišti se dostaneme do 2.np, kde sídlí správa budov, zde najdeme kancelářské prostory, sklad lůžkovin a zázemí pro zaměstnance.

Nosná konstrukce buňky je tvořena ocelovým rámem vyplněným tepelně izolačními panely. Schodiště je ocelové.

Zpět ↑

Vypisovatel soutěže

Koma, generální partner

Partneři soutěže